Stredná zdravotnícka škola Michalovce rešpektuje ochranu vašich údajov

Táto internetová stránka používa technológiu cookies. Je Vaším právom neudeliť súhlas s používaním súborov cookies alebo ich používanie zablokovať.
V takom prípade sa môže stať, že bude pre Vás obmedzená alebo vylúčená úplná funkcionalita niektorých častí prehliadanej webovej stránky.

Kalendár

december 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Počítačové hry a agresivita mládeže

  • Ostatná aktualizácia: pondelok, 16. január 2017, 16:47
  • Podrobnosti:
    Napísal/a: Daniela Dršková (IV. ZA), PhDr. Katarína Hospodárová, jaz. korekcia článku PhDr. Bibiána Lojanová

  • 11-január-2017 16:43

Počítačové hry sa stali súčasťou trávenia voľného času. Hrajú ich takmer všetci mladí ľudia, prinášajú aktívnejšiu formu zábavy než televízia a umožňujú ponorenie do deja. Žiaľ, v priebehu posledných rokov práve technika virtuálneho sveta začína ukazovať pre mnohých, hlavne mladistvých, aj svoju odvrátenú tvár.

Existujú obavy, že pokiaľ sledovanie násilia v televízii a filmoch vyvoláva u detí agresiu, simulované násilie, v ktorom môžu participovať, bude mať ešte vyšší potenciál ublížiť a to zo štyroch dôvodov:

  1. Deti sú náchylné opakovať po osobách, s ktorými sa dokážu stotožniť. Väčšina násilných hier umiestňuje hráča do pozície strelca či iného vykonávateľa násilných činov, čím vytvára spojenie medzi agresorom z hry a hráčom ovládajúcim hru.
  2. Na rozdiel od televízie, ktorá je pasívnou, hry vyžadujú aktívne zúčastnenie. Môže to podporiť nesprávny dojem, že vykonané činy sú akceptovateľné, lebo boli v hre.
  3. Je známe, že učenie je ľahšie opakovaním. Elementy v hrách sa opakujú a teda učia hráča byť násilným.
  4. Deti sa ľahšie a dobrovoľnejšie učia, ak za svoje snaženie dostanú odmenu. Násilné hry poskytujú množstvo odmien najnásilnejšiemu či najagresívnejšiemu hráčovi, čím ďalej podporujú tieto črty.

Čas strávený hrami počítačovými hrami zasahuje do bežného života mladých ľudí a zásadným spôsobom zasahuje do ich životného štýlu. Zhoršuje ich vzťahy hlavne s rodičmi a blízkymi pre zvyšujúce sa hádky, konflikty a nedorozumenia. Redukuje kvalitu záujmovej sféry, vzťahy s priateľmi, zvyšuje problémy pri plnení si školských povinností, zhoršuje kvalitu školského prospechu. Spôsobuje aj niektoré zdravotné problémy, ako sú bolesti hlavy, očí, nespavosť, ako aj mnoho ďalších. Odborníci z oblasti psychológie už roky poukazujú na negatívny vplyv a dvíhajú varovne prst nad rozmachom surovosti v hernom biznise. Ako jednoznačný produkt týchto elementov označujú prípady tínedžerov, ktorí bez váhania začnú strieľať, alebo iným spôsobom napadnú svoje okolie. Väčšinou ide o neschopnosť stráviť frustráciu z osobného neúspechu a tá je potom ventilovaná práve aplikáciou negatívnych poznatkov z hier a filmov. Hľadajme preto efektívnejšie spôsoby zvládania stresu a napätia, alebo aj začínajúcich prejavov agresivity.
Športujte, meditujte, rozprávajte sa s priateľmi, trávte s nimi viac času pri spoločných aktivitách a zmeňte svoj doterajší životný štýl k lepšiemu.

SZŠ Vstúpte ...

Vzdelávacie centrum Microsoft