Stredná zdravotnícka škola Michalovce rešpektuje ochranu vašich údajov

Táto internetová stránka používa technológiu cookies. Je Vaším právom neudeliť súhlas s používaním súborov cookies alebo ich používanie zablokovať.
V takom prípade sa môže stať, že bude pre Vás obmedzená alebo vylúčená úplná funkcionalita niektorých častí prehliadanej webovej stránky.

Veľkonočné sviatky

  • Ostatná aktualizácia: štvrtok, 13. apríl 2017, 22:01
  • Podrobnosti:
    Napísal/a: Mgr. Erika Bobiková, jazyková korekcia článku: Mgr. Stanislava Markovičová

  • 13-apríl-2017 21:59

„Korbáč, vodu, kraslíc moc, nech prinesie Veľká noc. Zdravie, šťastie, úsmev v tvári, želáme Vám k sviatku jari.“
Myslíte si, že staré zvyky už zapadli prachom?

Veľká noc je symbolom prebúdzajúceho sa života, sily, vytrvalosti a plodnosti. Na Slovensku bola vždy Veľká noc bohatá na tradície a zvyky, z ktorých sa mnohé zachovávajú dodnes.
Symbol nového života, novosti, sa spájal s čistotou. Ak mali mať obradové úkony úspech, ľudia museli obnoviť a vyčistiť svoje príbytky i riad, v ktorom sa chystali pripravovať a konzumovať obradové veľkonočné jedlá. Blížia sa najväčšie dni v roku, akým je Zelený štvrtok a Veľký piatok.  Zelený štvrtok bol deň, keď sa vyháňal dobytok na pašu prvý raz v roku. Na dvere stajní sa (okrem iného) kolomažou alebo cesnakom robili kríže, aby chránili dobytok pred strigami. Zlých duchov vyháňali z dediny rapkáče a biče. Konzumovali sa zelené jedlá, napríklad žihľava, špenát, kel, čakanka. Na Veľký piatok sa ľudia kúpali pred východom slnka v potoku, aby nemali vredy, chrasty, lišaje a aby boli po celý rok zdraví. Dievčatá verili, že po umytí budú čerstvé ako lastovičky, nebudú mať pehy na tvári a ak si umyjú vlasy, rýchlejšie im budú rásť. V tento deň vládla magická sila zeme. Bolo zakázané siať a orať, so zemou sa jednoducho nemohlo hýbať.
Veľká noc bola pre našich predkov jedným z najkrajších a najväčších sviatkov v roku. S príchodom nového leta sa spájali staré pohanské obrady s novšími kresťanskými  a vytvorili tak jedinečné zvyky plné farieb, vôní aj mystiky. Niekde sa šibalo, niekde oblievalo.  Voda sa s Veľkou nocou spája všade, je symbolom očisty. A aká by to bola Veľká noc bez vajíčok? Na krasliciach vidno rozdielne zvyky podľa regiónu, všade ich robili inou technikou a s inými vzormi. Napríklad sitinové vajíčka, typické pre juhozápadné Slovensko, sa obalili v olúpanej lúčnej tráve (sitine), ktorá vytvárala vzory. Dnes je však väčšina veľkonočných vajíčok prázdna, vyfúknutá.
 Na východnom Slovensku je dodnes živá tradícia svätenia veľkonočných jedál v kostole, smerom na západ to už nie je bežné. Pred Veľkou nocou bol veľký pôst a v kuchyni sa nesmeli používať žiadne živočíšne tuky, gazdinky varili len na rastlinnom oleji.
Viac na stránke http://zurnal.pravda.sk/spolocnost/clanok/350693-aky-je-najnovsi-velkonocny-zvyk-na-slovensku-utek/

SZŠ Vstúpte ...

Vzdelávacie centrum Microsoft