Praha - odborná exkurzia III. ZA

• Ostatná aktualizácia: utorok, 16. máj 2017, 10:00
    Napísal/a: Anna Ujjobbáďová III. ZA, Mgr. Jana Poľašková, jaz. korekcia článku PhDr. Bibiána Lojanová

• 16-máj-2017 08:33

Dňa 23. - 26. apríla 2017 sa triedy III.ZA a III.ZB zúčastnili odbornej exkurzie v Prahe. Na čele s pedagogickým dozorom a to pani profesorkami Mgr. Janou Poľaškovou, Mgr. Vierou Kandalovou, Mgr. Janou Lörincovou a PhDr. Gabrielou Jenčíkovou.

Cesta sa začala v nedeľu ráno na železničnej stanici v Michalovciach. Prestupom  Košiciach na žltý vlak, už nebolo cesty späť. Po dlhej a "nekonečnej" ceste sme napokon dorazili na hlavné nádražie v Prahe. Z hlavného nádražia nasledovala cesta do hostela Týn, kde sme boli ubytovaní. Po vybalení  veci z kufrov sme sa rozbehli do pražských ulíc.
V pondelok ráno po raňajkách nás čakala odborná exkurzia vo Fakultnej nemocnici v Motole. Táto nemocnica patrí medzi najvýznamnejšie zdravotnícke zariadenie v Českej republike. Vedúci manažér nemocnice nás v úvode formou prezentácie oboznámil s priestorovým členením  pracovísk a s prevádzkou celej  nemocnice. Mali sme tam možnosť vidieť, ako funguje centrálny príjem, prevádzka zmodernizovaného detského ortopedického oddelenia a vysvetlili nám ako funguje v celej nemocnici potrubná pošta. Navštívili sme aj suterén nemocnice, kde sa nachádzajú tzv. "želvy" . Sú to vlastne naprogramované pojazdné vozíky, ktoré jazdia vo svojich dráhach a samé dokážu priniesť napr. kulinár s jedlom alebo objednaný materiál rovno zo skladov na oddelenie. Potvrdili nám, že to veľmi šetrí čas aj zdravotnícky personál.
Praha - odborná exkurzia očami III. ZAV utorok sme navštívili rozsiahli nemocničný komplex rozkladajúci sa na návrší nadväzujúcom na Bielu skalu v Prahe 8-Libni v okolí už zaniknutej usadlosti Bulovka. Už v úvode nás pani námestníčka nemocnice oslovila veľmi pútavou a zaujímavou prezentáciou celého komplexu nemocnice, kde sme mali možnosť vypočuť si množstvo informácií. Po vyčerpávajúcej  prezentácii sme sa rozdelili na 3 skupiny a následne sme si prezreli detskú časť ortopedického oddelenia, veľmi zaujímavo vybavenú časť infekčného oddelenia, ktoré slúži aj ako národné centrum pre izoláciu a liečbu vysoko nebezpečných nákaz, HIV/AIDS a ako garantované centru pre vírové hepatitídy. Prezreli sme si aj evakuačný úkryt nemocnice, ktorý je vybudovaný v prípade vzniknutého ohrozenia. Rozloha obidvoch areálov nemocníc je tak veľká, že dva dni je málo na to, aby sme sa oboznámili celým chodom a priestorovým vybavením nemocníc. V obidvoch prípadoch k nám boli láskaví a pripravení odpovedať na naše otázky. Tiež nechýbali pracovné ponuky, možnosti ďalšieho štúdia a následného zabezpečenia zamestnania. Praha - odborná exkurzia očami III. ZA
Keďže to bolo spojenie príjemného s užitočným, nepremrhali sme ani minútu. Okrem nemocníc sme si nenechali ujsť ani historickú časť Prahy ako prehliadku Pražského hradu spojenú s odborným výkladom, Zlatú uličku, Petřínsku rozhľadňu, Zrkadlové bludisko, Pražský orloj, Karlov most, Most Légií, Manesov most, národné divadlo, Divadlo Kampa, Rudolfium, Václavské a Staromestské námestie, Prašnú bránu, obchodné centrum Paladium.
V stredu bol náš výlet na konci. Tí z nás, ktorí boli v Prahe po prvýkrát, na to určite nezabudnú. Celý čas nám vydržalo krásne slnečné počasie, ale posledný deň začalo pršať. Smútila Praha za nami, alebo to boli slzy šťastia? To už sa nedozvieme, ale nech už to bolo akokoľvek, odišli sme s úsmevom  nasýtení  novými vedomosťami a krásnymi spomienkami.