ERASMUS plus na mieste, kde pramení pohoda

Napísal/a: PhDr. Martina Gašparová, Mgr. Hedviga Šľachtová, jazyková korekcia Mgr. Stanislava Markovičová

• 05-máj-2023 06:42
Stáž v malebných kúpeľoch Luhačovice v Českej republike

V dňoch od 16. 4. do 29. 4. 2023 sa 12 žiakov v študijnom odbore masér zúčastnilo pracovnej stáže ERASMUS plus v malebných kúpeľoch Luhačovice v Českej republike.

Luhačovice sú kúpeľným mestečkom s neopakovateľnou atmosférou, jedinečným spojením liečivých prameňov (najznámejším z nich je Vincentka), krásnej prírody a zaujímavej architektúry. Jedinečnú architektúru kúpeľov dotvárajú liečebné domy, v ktorých mali možnosť naši žiaci počas stáže pracovať v najväčšom kúpeľnom dome Palace, v hotelovom komplexe Morava, v kúpeľnom dome v štýle ľudovej secesie – Jurkovičovom dome, v Centrálnych kúpeľoch, Inhalatóriu a v Kúpeľnej poliklinike. Žiaci sa mali možnosť bližšie oboznámiť s organizáciou práce v kúpeľníctve, osvojiť si pracovné návyky, samostatnosť a zodpovednosť za vykonané procedúry. Počas pracovnej stáže žiaci vykonávali odborné masérske činnosti v rámci mechanoterapie – klasické masáže, mäkké techniky a manuálnu lymfodrenáž. Medzi vodoliečebné procedúry, ktoré žiaci vykonávali, patrili uhličitý kúpeľ, vírivý končatinový kúpeľ, škótske streky, perličkový kúpeľ, šliapací kúpeľ, striedavý končatinový kúpeľ a podvodná masáž. Najčastejšie aplikované procedúry v rámci balneoterapie boli inhalácie, rašelinové, slatinové a parafínové zábaly. Žiaci častokrát asistovali aj pri výkonoch týkajúcich sa fyzioterapie. Celkový počet procedúr, ktoré žiaci vykonali je 1942.
Súčasťou projektu ERASMUS plus boli aj pripravené voľnočasové aktivity pre žiakov. Zúčastnili sa prehliadky Luhačovíc, navštívili mesto Zlín s  typickou baťovskou architektúrou, univerzitné mesto Olomouc, bránu Valašska – Vizovice a krásne oddychové miesto - Luhačovickú priehradu. Žiaci okrem spoločných chvíľ a krásnych spomienok získali hlavne pracovné skúsenosti a cenné rady od mentoriek, ktoré vysoko vyzdvihli ich odbornú prípravu a profesionálny prístup. Vďaka patrí Mgr. Šárke Tomovej, Mgr. Jane Kotrsovej a Mgr. Nataši Píšťkovej.

Touto cestou by sme sa radi poďakovali koordinátorkám projektu ERASMUS plus PhDr. Anne Köverovej a Mgr. Marcele Baťalíkovej za ich pomoc, podporu a spoluprácu.

Na záver pár postrehov od žiakov:

„Stáž mi dala veľa nových skúseností a vedomostí, podporila moje rozhodnutie pokračovať v štúdiu fyzioterapie.“ Natália

Táto stáž mi priniesla nové vedomostí a praktické zručnosti. Práca bola super, personál bol veľmi ochotný a chápavý. Prvýkrát som aplikovala parafínový a rašelinový zábal, inhalácie, oxygenoterapiu a suchý uhličitý kúpeľ.“ Martina